wtorek, 15 lipca 2014

Klasyka polskiego kina: "Popiół i diament"


"Na dnie popiołu gwieździsty dyjament,
Wiekuistego zwycięstwa zaranie... "
C. K. Norwid Popiół i diament to polski dramat filmowy powstały w 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zrealizowany został na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego o tym samym tytule.

Film rozgrywa się w przeciągu jednego popołudnia i nocy, ostatniego dnia wojny. Młody AK-owiec ma za zadanie zabić sekretarza PPR-Szczukę. Po pierwszej nie udanej próbie trafia do hotelu Monopol. Tam w restauracji poznaje młodą i piękną barmankę - Krystynę. Maćka zaczynają ogarniać wątpliwości co do sensu dalszej walki.Na obraz pana Wajdy trafiłam przypadkowo oglądając telewizję. Z braku alternatywy postanowiłam dać temu filmowi szansę, mimo, że nigdy wcześniej o nim nie słyszałam. Teraz wiem, że to była dobra decyzja. Popiół i diament wciągnął mnie od początku. A po obejrzeniu byłam tak wstrząśnięta, że przez kilka dni nie mogłam myśleć o niczym innym. To dzieło to absolutny majstersztyk!

To co szczególnie zwróciło moją uwagę to znakomita, niemalże perfekcyjna gra aktorska. Dawno nie widziałam czegoś takiego w polskim filmie. Postacie są zagrane bardzo realistycznie. Największy popis dał niezaprzeczalnie odtwórca roli Maćka - Zbyszek Cybulski. Zagrał postać romantycznego straceńca z niebywałą brawurą. Od razu wzbudził moją sympatię. Jego sposób poruszania się, mówienia, gestykulacji nadały osobie młodego AK-owca niezwykłej żywiołowości i dynamizmu. Ale w filmie zachwyca nie tylko Cybulski. Również Adam Pawlikowski, Ewa Krzyżewska czy w końcu świetny moim zdaniem Bogumił Kobiela zrobili na prawdę kawał dobrej roboty. Dzieło pana Wajdy zrobiło furorę nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nawet takie tuzy branży filmowej jak Martin Scorsese i Francis Ford Coppola uznali ten polski film za jeden z najlepszych w historii kina. Prawdę mówiąc wcale mnie to nie dziwi. W obrazie Wajdy zachwyca bowiem wszystko. Aktorstwo, muzyka, zdjęcia, reżyseria - wszystko to jest do siebie idealnie dopasowane. 

Polecam ten film wszystkim miłośnikom dobrego, starego kina na naprawdę wysokim poziomie. Zdecydowanie warto zobaczyć.
 

Tu można obejrzeć cały film online --->Popiół i diament
2 komentarze:

  1. Ja byłem raczej rozczarowany całością, za wyjątkiem Pawlikowskiego, podobały mi się zarówno jego postać jak i gra aktorska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak Pawlikowski wykonał tu kawał dobrej roboty :D

      Usuń