wtorek, 6 stycznia 2015

"Podróże z Herodotem" - czyli o niezwykłej podróży do Azji i Afryki

 
 
"Podróże z Herodotem" to książka autobiograficzna napisana przez Ryszarda Kapuścińskiego, wydana w roku 2004. Po utwór ten sięgnęłam, ponieważ była to moja lektura. I mimo, że nie jestem miłośnikiem czytania pod przymusem, to ta książka akurat mi się spodobała.
 
Utwór Ryszarda Kapuścińskiego, to książka którą pochłania się bardzo szybko, nie tylko ze względu na niewielką objętość (ponad 250 stron), ale głównie z powodu bardzo ciekawej tematyki. Wraz z autorem odbywamy dwie podróże: jedną we współczesności, a drugą do bardzo odległych czasów starożytności. Pisarz na łamach swojej powieści zdaje nam relacje z podróży jakie odbył będąc reporterem. Barwnie i w bardzo ciekawy sposób opisał nam swoje przygody i problemy na jakie natrafił podczas pobytu w Indiach, Chinach a także w wielu państwach afrykańskich. Pokazuje nam jak bardzo różni się nasza codzienność od tej w wymienionych wyżej krajach. Jak przystało na dobrego reportera jego spostrzeżenia są bardzo wnikliwe i celne. Również język jakim operuje autor jest niezwykle bogaty, co sprawia, że książkę czyta się dosłownie jednym tchem, tak że ani na chwilę nie można oderwać się od czytania. Relacje z podróży które odbył autor są przeplatane z fragmentami "Dzieji" Herodota, książki która towarzyszyła pisarzowi podczas jego podróży.
 
Podsumowując "Podróże z Herodotem" to bardzo wciągająca książka, którą polecam wszystkim tym, którzy interesują się podróżami i obyczajami innych kultur.
16 komentarzy:

 1. Kapuściński mój ulubiony autor! Często wracam do "Autoportretu reportera" i "Cesarza", cenię też "Wojnę futbolową", za to jak przedstawił konflikt między Hondurasem a Salwadorem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią zapoznam się też z innymi dziełami jego autorstwa ;-)

   Usuń
 2. Po książki podróżnicze sięgam chętnie, więc na pewno kiedyś przeczytam ten tytuł Kapuścińskiego.

  OdpowiedzUsuń
 3. O tej książce akurat nigdy nie słyszałam, ale już samo nazwisko - Kapuściński - jest dla mnie najlepszą rekomendacją:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, bo książka rewelacyjna ;-)

   Usuń
 4. Nie byłam dalej niż nad polskim morzem, więc na razie pozostają mi tylko podróżnicze książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj wszystko jest opisane bardzo barwnie, więc powinno Ci przypaść do gustu ;-)

   Usuń
 5. Książka zapowiada się bardzo ciekawie. Interesuje mnie starożytność, a poza tym uwielbiam książki podróżnicze. Czuję się zachęcona do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie dla mnie. Nie przepadam za książkami podróżniczymi.
  www.rozdzial5.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Kapuściński był kiedyś u mnie numerem 1, przeczytałam go sporo (Podróże... też) i przyszedł czas odpoczynku - ale wiem, że wrócę i że to pióro, które należy znać:)

  OdpowiedzUsuń