sobota, 4 października 2014

"W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" - czyli podróż do przeszłości

 
 
 
Miłośniczką historii jestem od bardzo dawna. Czytanie książek o minionych wiekach jest moją pasją. A już zwłaszcza tych dotyczących okresu międzywojennego w naszym kraju. Te czasy zawsze mnie fascynowały. Dlatego też z wielką chęcią sięgnęłam po książkę Mai i Jana Łozińskich.
 
Opis z okładki:
 
W przedwojennej Polsce to swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne.
Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezwykłą atmosferę tamtych lat, która ciągle nas zachwyca.

Maja i Jan Łozińscy od wielu lat zajmują się historią polskiej obyczajowości w XIX wieku i okresie międzywojennym. Materiały do swoich opowieści znajdują w pamiętnikach, wspomnieniach, relacjach, oraz w ówczesnej prasie i literaturze pięknej. W swoich książkach autorzy zawsze snują fascynującą opowieść zilustrowaną licznymi, zwykle niepublikowanymi wcześniej, archiwalnymi fotografiami.
Najnowsze publikacje ich autorstwa to W ziemiańskim dworze oraz Narty-Dancing-Brydż.
 
Jeżeli tak jak ja lubicie książki o okresie międzywojennym i początkach odradzania się państwa polskiego po latach zaborów ta pozycja z pewnością was nie zawiedzie. Autorzy w swojej publikacji przenoszą nas do niezwykłych lat 20 i 30 minionego stulecia. "W przedwojennej..." zawartych zostało wiele ciekawych zdjęć dzięki którym jeszcze bardziej będziemy mogli się wczuć w klimat tamtego okresu. Oprócz fotografii na wielki plus zasługuje moim zdaniem umieszczenie w tekście licznych wspomnień ludzi, którzy żyli w tamtych czasach, co znacznie uprzyjemnia czytanie. Cały utwór pisany jest lekkim, przejrzystym językiem, dzięki któremu książkę pochłania się jednym tchem. Co nie często zdarza się w książkach historycznych.
 
Publikacja ta w niezwykle interesujący sposób opisuje życie w Polsce sprzed stu lat. Całość została podzielona na osiem rozdziałów, które poprzedzone są krótkim wstępem. Z reportażu możemy dowiedzieć się jakie były początki odbudowy państwa polskiego, jak żyli przeciętni obywatele jak również ci, który należeli do śmietanki towarzyskiej, a także jakim wyzwaniom musiało sprostać odradzające się państwo. Autorzy przedstawiają również opis życia w największych miastach II RP: Warszawy, Krakowa, Lwowa, Poznania i nowo powstałej Gdyni. Bardzo wnikliwie opisano również kondycję polskiej wsi i to jak wyglądała rzeczywistość w ziemiańskim dworze.
 
Podsumowując "W przedwojennej Polsce..." to świetnie napisany album, który w bardzo przyjemny sposób przybliża nam obraz społeczeństwa naszego kraju w latach 1918-1939. Polecam.25 komentarzy:

 1. Co prawda obiecywałam sobie, że nie będę zamykać się na różnorodne książki, ale jak widzę nawiązanie do historii, to aż mnie serce ściska ;) po prostu nie mogę się przełamać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, nie czytałam dużo książek historycznych, ale coś czuję, że warto to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać o tych czasach - no może nie tak bardzo jak o starożytności, czy o wieku XIX, ale i tak uważam, że 20-lecie to bardzo ciekawy okres :) Pewnie kiedyś sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To coś w moim guście, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno poszerza naszą wiedzę o tamtym okresie. Warto zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja tez lubię czytać książki o historii, ale raczej w formie powieści, a nie typowo historyczne :). Ale akurat reportaże tez lubię, więc może kiedyś przeczytać tę pozycję.
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że ja też wolę poznawać historię za pomocą powieści, ale ta pozycja jest naprawdę godna uwagi :D

   Usuń
 7. Słyszałam o tej pozycji, zaciekawiła mnie. Choć przyznam szczerze, że wolę ciut odleglejsze czasy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią przejrzę ten album jeśli nadarzy się taka sposobność.

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpowiedzi
  1. Widzę, że nie tylko ja uwielbiam te czasy :-D

   Usuń
 10. Tematycznie bardzo zainteresowała mnie ta książka:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam taką tematykę, chciałabym sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasy międzywojenne mają w sobie jakiś niepowtarzalny czar.

   Usuń
 12. Choć okładka mnie nie zachęca, to jednak tematyka jak najbardziej dla mnie. Czekam, aż wpadnie mi w ręce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację okładka raczej średnia, ale zawartość godna uwagi :-D

   Usuń
 13. Ta książka pasuje do mojego wyzwania Stare, dobre czasy!, w którym bierzesz udział. Nie chcesz jej dołączyć? :)

  OdpowiedzUsuń