sobota, 6 września 2014

你知道中國人嗎?- czyli o nauce języków obcych
Jako, że niedawno zaczął się rok szkolny, postanowiłam, że mój dzisiejszy post będzie dotyczył właśnie nauki. A tak dokładnie nauki języków obcych i tego jak już zdobyte na tym polu umiejętności ćwiczyć. Bo chyba każdy zdaje sobie sprawę jak ważne we współczesnych czasach jest biegłe władanie przynajmniej jednym językiem. Poniżej chciałabym się z wami podzielić kilkoma radami jak szlifować swoje umiejętności.
Najprostszym i chyba najszybszym sposobem jest wyjazd do tego kraju w którym mówi się w danym języku, w przypadku języka angielskiego może być to na przykład Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone. Wtedy człowiek jest siłą rzeczy zmuszony do posługiwania się owym językiem i stopniowo zaczyna go sobie przyswajać. Jednak nie wszyscy mają możliwość takiego wyjazdu i moim zdaniem wcale nie jest on konieczny. Według mnie wystarczy się danym językiem "otoczyć", by w komunikatywny sposób  móc się w nim porozumiewać.

1. Słownictwo


Ze słownictwem jest o tyle prosto, że wystarczy je wkuć. Chociaż może słowo "wystarczy" nie jest tu do końca właściwe, bo ktoś mógłby pomyśleć, że wystarczy raz zapamiętać dane słowo i ono już na zawsze zostanie w naszej pamięci. Niestety nie jest tak prosto, a "wkute" słówka należy regularnie powtarzać, bo inaczej szybko wylecą nam z głowy. I tu od razu wspomnę o najważniejszej zasadzie podczas uczenia się języka obcego, którą jest systematyczność. Bez niej nie zbyt wiele osiągniemy w tym kierunku. Należy też pamiętać, że pewne wyrazy łączą się w kolokacje z innymi i wtedy sama znajomość ich oddzielnego znaczenia nie wystarcza.

Ważne jest także, by w przypadku gdy czytając nagle natrafimy na jakieś nowe słówko, którego znaczenia nie znamy nie sięgać od razu po słownik, ale wysilić trochę swoje szare komórki i spróbować samemu zgadnąć z kontekstu zdania, co to słowo może oznaczać. Warto również założyć sobie zeszyt w którym będziemy wypisywać sobie nowe wyrazy. Fajnie, gdy nie poprzestaniemy tylko na podaniu tłumaczenia, ale uwzględnimy też czy jest to rzeczownik, przymiotnik itp., wymowę, kolokacje (czyli z jakimi innymi wyrazami to słówko się łączy), jakieś przykładowe zdanie gdzie jest ten wyraz użyty, a także informację, czy jest formalne, czy nie. Dzięki temu nauka będzie bardziej uporządkowana, a co za tym idzie - prostsza. By uniknąć chaosu można jeszcze po selekcjonować sobie wyrazy według ustalonej zasady. Na przykład alfabetycznie, w zależności od tematu ( "zwierzęta", "rodzina" itp.), lub oddzielić te wyrazy, które mają ten sam temat. Przyda się również oddzielna rubryka dla idiomów oraz wyrażeń specjalnych.
Ale jaki jest najlepszy sposób na zapamiętywanie nowych ekspresji? Cóż każdy ma jakąś swoją metodę na zapamiętywanie nowych zwrotów. Ja najbardziej lubię wypisywać sobie po kilka razy poznawany przeze mnie  wyraz. Inni lubią ćwiczyć na fiszkach. Tym którzy nie wiedzą wyjaśniam, że są to niewielkie kartoniki z hasłami na awersie i tłumaczeniem na rewersie. Można je kupić lub wykonać samodzielnie.
SłownikWiadomo, że przy nauce języka obcego nie obędzie się bez dobrego słownika. Początkujący oczywiście powinni wyposażyć się w słownik polsko - angielski, ale tym bardziej zaawansowanym mocno polecam zakup słownika angielsko - angielskiego. W takich słownikach zamiast gotowca (czytaj "tłumaczenia") mamy definicję w języku angielskim, która ma nam wyjaśnić znaczenie szukanego wyrazu. Trochę trudniej niż w zwykłych słownikach, ale moim zdaniem to świetny sposób do poćwiczenia logicznego myślenia.2. Gramatyka
W gramatyce najważniejsze jest ćwiczenie. Warto zaopatrzyć się w dobry podręcznik ze sporą ilością zadań. Im więcej przykładów się zrobi, tym lepiej zacznie się rozumieć wszelkie zasady gramatyczne obowiązujące w danym języku. Tak więc praktyka czyni mistrza! Gramatyka jest zawsze trudna do opanowania samemu dlatego warto rozejrzeć się za kimś, kto mógłby pomóc nam przy rozwiązywaniu jakiś skomplikowanych kwestii.
3. Oglądaj filmy w oryginale 

Było już o nauce, to teraz czas na metody ćwiczenia swoich umiejętności. Jak już wspominałam wcześniej "otoczenie" się językiem jest niezwykle istotne. Jednym ze sposobów na to jest oglądanie filmów w oryginale, czyli bez polskiego lektora. Na początku można zacząć od oglądania z napisami, ale ważne jest, by za bardzo nie skupiać się na tłumaczeniu, ale starać się słuchać i zrozumieć dialogi. Zalet takiej formy nauki jest naprawdę wiele. Przede wszystkim bardzo dobrze symuluje rzeczywiste sytuacje komunikacyjne, ale też uczy jak odgadywać sens wypowiedzi z kontekstu sytuacyjnego, mimiki, intonacji.  Aktorzy często używają języka potocznego, mówią szybko, niekiedy z dość ciężkim do zrozumienia akcentem, toteż oglądanie bez napisów dla początkujących może być zadaniem dość karkołomnym, ale nie ma się co poddawać i ćwiczyć najpierw z napisami, by móc kiedyś obejrzeć cały film bez żadnego wspomagania. Najważniejsze by ćwiczyć systematycznie!
4. Czytaj Czytać powinno się dużo. Jeśli ktoś nie lubi książek, to może przynajmniej próbować odwiedzać zagraniczne strony internetowe. Dla tych jednak, którzy nie pogardzą dobrą lekturą jest to rewelacyjna forma utrwalania swoich kompetencji językowych. Zachęcam bardzo do czytania w oryginale, bo sama na sobie sprawdziłam jak bardzo to ćwiczenie rozwinęło moje zdolności. Dla tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w nauce języka obcego dobrym rozwiązaniem są skrócone wersje powieści w danym języku. Są to uproszczone wersje znanych książek. Można je znaleźć w różnych stopniach zaawansowania, tak że każdy znajdzie coś dla siebie. A tych, którzy znają język na powiedzmy "przyzwoitym" poziomie bardzo zachęcam do sięgnięcia po "faktyczną" powieść. Nie ma się co bać, że nie wszystko się zrozumie, bo póki się nie spróbuje to nigdy nie wiadomo. Należy być odważnym.
książka w oryginale + audiobook
Ja osobiście czytając książkę w oryginale słucham jednocześnie audiobooka, dzięki temu nie tylko widzę pisownię danego wyrazu, ale jednocześnie słyszę jego wymowę, co jest moim zdaniem genialną formą nauki. Niektóre można w pełni legalnie i do tego za darmo ściągnąć z tej strony https://librivox.org/ . Bardzo polecam. Oprócz książek w naszym kraju dostępne są także magazyny w różnych językach dedykowane osobą uczącym się. Znaleźć tam można bardzo wiele ciekawych artykułów, które poszerzają naszą wiedzę nie tylko z zakresu danego języka, ale również krajów, w których jest używany.


5. Muzyka
Słuchanie muzyki, to chyba najprzyjemniejsza z form nauki języków obcych, ale nie oszukujmy się, nie jest ona aż tak wydajna jak oglądanie filmów, czy czytanie książek. Mimo wszystko warto urozmaicać sobie uczenie się także za pomocą muzyki.
Mam nadzieję, że rady, które zawarłam w tym poście pomogą komuś w nauce. Moim zdaniem każdy może się nauczyć języka obcego jeśli tylko odpowiednio dobrze się do tego przyłoży. Konsekwencja i upór w dążeniu do celu są konieczne, by osiągnąć sukces. Nie ma się też co zniechęcać jeśli coś nam nie wychodzi. Do tego potrzeba czasu i cierpliwości. Ale jeżeli czegoś się naprawdę chce, to można to osiągnąć.

9 komentarzy:

 1. Ja już etap nauki języków obcych mam za sobą, ale to co napisałaś w poście to naprawdę przydatne wskazówki.
  Dla mnie to słuchanie muzyki było najprzyjemniejszą z form nauki języków obcych, chociaż masz racje,, nie jest ona aż tak wydajna jak oglądanie filmów, czy czytanie książek. Natomiast ostatnio zauważyłam, że bardzo modne są fiszki i podobno też niezwykle przydatne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej liczą się chęci (moim zdaniem), bez których nic się nie wskóra. U mnie niestety z nimi kiepsko, jestem okropnym leniem i nawet angielskiego nie chce mi się uczyć. Musze to zmienić, chociaż ciągle to powtarzam ;/

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja kilka lat temu miałam parcie na oglądanie filmów bez lektora. I to naprawdę pomogło. Teraz czytam magazyny językowe, tak dla podtrzymania tego, czego się już nauczyłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny, rzetelny post:) Przyznam, że od podstawówki uczę się języka angielskiego, ale moja wrodzona niechęć do nauki języków sprawia, że nie potrafię się nim posługiwać tak doskonale, jak powinnam po tylu latach. Codziennie obiecuję sobie, że zacznę porządnie ćwiczyć i, na razie, na planach się kończy:D Ale nie ma co, dziś mnie naprawdę zmotywowałaś!:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem każdy sposób na naukę języka wymieniony powyżej jest dobry. A ich połączenie powinno przynieść efekty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy wpis.
  Dodałabym jeszcze co nieco o stronie internetowej Easy Languages.
  [Polecam]
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się, że nie słyszałam o tej stronie. Muszę na nią zerknąć w takim razie. Dzięki za info :D

   Usuń
 7. Całkiem dobre rady ;) / Ja bym sobie chętnie gdzieś pojechała, żeby sobie język podszkolić ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Też kiedyś poruszyłam ten temat i Twoje sposoby oczywiście stosuję, z tym, że zamiast filmów, bardziej polecam seriale, łatwiej przyzwyczaić się do akcentów :D
  Jeśli chciałabyś przeczytać, to: http://anikateraa.blogspot.com/search/label/inspiracje
  PS. nominowałam Cię do LBA, zapraszam, będzie mi bardzo miło :D

  OdpowiedzUsuń